Всички сме чували, че първото впечатление е важно, но питали ли сте се как работи то? Днес ще отговоря на този въпрос чрез психологията. Ще разберем как функционира ума, което ще ни изясни идеята за първото впечатление.
Всичко е асоциация
Преди да преминем към същинската част, ние трябва да разгледаме механизма на ума да създава асоциации. Нашият ум е изключително добър в това да определя дадено нещо спрямо различни свойства или критерии. Например, на нас не ние е нужно да виждаме и четирите крака на масата, за да знаем, че това е маса. Умът ни е запомнил кое прави масата маса и асоциира вътрешните си представи с външните модели правейки сходство, което ни кара да разпознаем даден обект като такъв. Защо използваме думи като „прилича“? Когато аз кажа: „Хм, това много прилича на маса“, аз имам предвид, че процентът сходство е голям, но не мога да определя напълно дали даденият обект е този, който всъщност мисля, че може да е. По този начин виждаме как умът като компютър си служи с анализирането и сканирането на обектите отвън, за да ги сравни с една холографска въображаема представа вътре в нас. С други думи, ние вътрешно си представяме как изглежда даденият обект и го сравняваме с това, което виждаме отвън, ако съвпадението е точно го разпознаваме, ако не - го оприличаваме като сходен обект казвайки, че не сме сигурни дали това е той. Ние вътре в нас имаме, както аз ги наричам, „Материални бази“ за всички обекти, които сме срещали някога. Можем да разпознаем какво прави телевизора - телевизор, печката - печка, компютъра - компютър и то за по – малко от секунда чрез научени вече асоциации, критерии и модели. Всичко това се създава чрез анализирането и сканирането на обектите. Всеки обект асоциираме с дадени качества и хората не са нищо различно. Ние определяме кой човек какъв е и асоциираме дадени хора с характера им. Научаваме се, чрез повторението. че например майка ни има избухлив характер и започваме да свързваме нейният образ с тези качества, както и имаме отделни асоциации и връзки с всеки един човек, който познаваме.
Сега, когато знаем как работи умът ни, ние можем да видим, че асоциациите могат да се приложат и спрямо първото впечатление. Ако човек, който изглежда добре, с костюм е и вратовръзка, дойде при нас – ние веднага ще го асоциираме с богат, поддържан, с маниери човек. Първото впечатление играе върху предразсъдъците ни, то се храни от тях. Хората могат и се обличат спрямо това как ще ги възприеме средата, ако искат да изглеждат по артистични ще са шарени, ако искат по готик – ще са облечени в черно и прочие. Всичките тези асоциации обаче работят върху вече изградените връзки в обществото, ако ние колективно не възприемахме едно облекло като богато, а друго като бедно – то дрехите нямаше да въздействат, но защото ги асоциираме с вече научени предубеждения те ни карат да си изградим някакво първо впечатление базирано точно на тези черти. И нещата не спират само с облеклото, първото впечатление може да се изрази с характера ни, с малките жестове, които правим. Но в повечето случаи ние показваме или виждаме само част от личността на индивида, който срещаме за първи път, което в повечето случаи е манипулирано така, че да изглежда възможно най – добре.
Как първото впечатление лъже
Хората искат да оставят добро първо впечатление, затова ще се престорят на такива каквито не са – ще облекат най – хубавите си дрехи и ще играят роля за пред хората. Ще използват съзнателно или не предубежденията на средата в тяхна полза като се изтупат по определен за самата среда красив начин. Ще акцентират над позитивните си черти повече отколкото над всичко друго и ще оставят една илюзия за перфектен живот като от приказките. Всичката тази роля обаче не може да се задържи за дълго в повечето случаи, защото когато акцентираш крайно върху чертите си, които не са чак толкова силно изразени, ти оставяш една илюзия в очите на човека остреща, която не можеш да запазиш за дълъг период от време поради факта, че ти не си този човек за когото се представяш. По този начин партньора ти се разочарова с течение на обстоятелствата и започва малко по – малко да вижда, че нещата не са толкова перфекти в края на краищата. Точно това снижаване от перфектното в реалността кара много двойки да прекратят връзката си, защото тази разлика ги кара да видят неща, които не харесват в човека отсреща или да осъзнаят, че нещата не са същите, което ще убие вашите взаимоотношения. Затова колкото и важно да е първото впечатление, то трябва да е базирано на реалността и на вас самите, а не на някаква си тип помпозност за пред хората, защото това не сте вие и няма да бъдете. Облечете се спрямо вашите интереси, говорете за неща, които харесвате наистина и кажете тези, които не харесвате. Направете едно истинско първо впечатление базирано на трудностите в живота и на слабите ви места, защото това е реалността. Така ще получите много повече отколкото от илюзиите, които рано или късно ще се разпаднат.
Коментари
Публикуване на коментар